Yayınlar

Covid-19 Salgınında Kişisel Verilerin İşlenmesi

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun Covid-19 salgını karşısında kişisel verilerin işlenmesi hakkında beklenen kamuoyu duyurusu geldi. Aşağıdaki bağlantıdan duyurunun tamamına göz atabilirsiniz.

https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/6721/KAMUOYU-DUYURUSU-Covid-19-ile-Mucadele-Surecinde-Kisisel-Verilerin-Korunmasi-Kanunu-Kapsaminda-Bilinmesi-Gerekenler-

Duyuruda özel sektör işvereni olan veri sorumluları için özetle şunlar yer alıyor;

1- Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 4. Maddesindeki temel ilkelere her zaman bağlı kalarak,
2- Bu bağlamda amaçla bağlantılı ve sınırlı olan bir ölçülülük içinde,
3- Gizliliği her zaman gözeterek,
4- Özel nitelikli olmayan veriler için Kanun’un 5. Maddesindeki veri işleme şartlarını,
5- Özel nitelikli olan veriler için (ateş ölçümü ve kronik hastalık bilgisi gibi sağlık verileri bu kapsamdadır) Kanun’un 6. Maddesindeki veri işleme şartlarını dikkate alarak,
6- İlgili kişiyi her halde öncesinde aydınlatarak kişisel veri işlenebilecektir.
7- Kurumunuz içinde enfekte olan bir çalışanınız var ise, ismini açıklamadan diğer çalışanları uyarmanız, şayet, çalışanın isminin açıklanması bir zorunluluk taşıyorsa, kişiyi öncesinde bilgilendirerek diğer çalışanlara duyurmanız beklenmektedir.

Sizlerle 16 Mart 2020 tarihinde paylaştığımız “BİR SALGIN HASTALIK OLAN KORONAVİRÜS KARŞISINDA İŞYERLERİNDE VE ÇALIŞMA HAYATINA DAİR TEDBİR VE ÖNERİLER” başlıklı Bültenimizin “F. KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KAPSAMINDA GEREKLİLİKLER” bölümü, yapılan kamuoyu duyurusu karşısında geçerliliğini korumaya devam ettiği için ilgili Bültenimizi tekrar paylaşıyoruz.

KKHUKUK_KORONAVIRUS KARSISINDA ISYERI VE CALISMA HAYATINA DAIR TEDBIR VE ONERILER