Duyurular

Rekabet Kurulu’nun Google Hakkında Verdiği Kararın Gerekçesi Yayınlandı

Rekabet Kurulu (“Kurul”) tarafından Google (Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlük) hakkında “genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı güncellemelerle ve Adwords reklamları ile hâkim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı” iddiasıyla yürütülen soruşturmanın sonuçlandığı bilgisi ve karar özeti Kurul tarafından 13.11.2020 tarihinde açıklanmıştı.

Kurul, soruşturma sonucunda Google’ın; genel arama hizmetleri pazarında hâkim durumda olduğunu, genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığını tespitle Google hakkında 196.708.054,78 TL idari para cezası verilmesine karar vermişti.

Google hakkında yürütülen soruşturmanın 209 sayfalık gerekçeli kararı Kurul’un internet sitesinde 28.06.2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Gerekçeli karara aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.
https://www.rekabet.gov.tr/Karar?kararId=9bbb9ad4-24d1-4d5d-b2c2-e710a35496ab